KADIN

4.542 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ev tozu alerjisi, hava yoluyla maruz kalınan bir alerji türüdür.

Soluma yoluyla bu akarları vücudumuza aldığımızda, bağışıklık sistemi aşırı bir yanıt oluşturur. Bu aşırı yanıt da, solunum yolunda aşırı bir hassasiyet yaratır.

Solunum yolunda yaşanan aşırı hassasiyet, alerjik bronşit veya alerjik astım bronşit hastalıklarıyla karşı karşıya getirebilir. Tekrarlayan öksürük, hırıltı ve nefes darlığı ataklarıyla kendini gösterir.

Ancak ev tozu alerjisi solunum yolunda burnu tutarsa, alerjik nezle şeklinde kendini gösterir. Ev tozu akarına bağlı alerjik nezlenin, çocuklarda sıklıkla burun tıkanıklığını oluşturduğunu bilmekteyiz. Ağzı açık uyuma, horlama ve burun tıkanıklığına bağlı hastalıkların görülmesi söz konusu olabilir.

Alerjik nezlenin çocuklarda hapşırık, burun kaşıntısı ve akıntısı şeklinde seyrettiğini bilmeliyiz. Özellikle sabah uyandığında çocukta görülen hapşırıklar, sebepsiz burun akıntıları ev tozu akarına bağlı alerjik nezlenin belirtileri sayılmalıdır.

Daha nadir olmakla birlikte, ev tozu akarlarının ciltten emilerek, alerjik egzamaya da yol açtığını bilmek gerekir. Cilt kuruluğu ve kaşıntıyla seyreden bu hastalık, kırmızı döküntüler şeklinde kendini gösterebilir.

Yorumlar