KADIN

7.184 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Astım sürekliliği olan yani kronik bir hastalıktır. dolayısıyla astım tedavisinde de basamak basamak yapılmaktadır.

Çocuğun ayda 1 defa hırıltılı nefes alması sadece koruyucu tedavi başlanması gerektiğini gösterir.

Haftada 2 gece öksürük krizlerine giriyor ve diğer günlerde normal ise ikinci basamak tedaviye geçilmelidir.

Çocuklarda sürekli gece gündüz haftanın en az 4 - 5 günü nefes darlığı ve tıkanıklık var ise o zaman üçüncü basamak tedavisi uygulanmalıdır.

Son basamak tedavisin de ise kortizona bağlanmalıdır. Çünkü bu basamakta çocukların artık hastaneye gidip ilaçlara ek olarak oksijen tedavisi alması gerekir.

Astım alerji ilaçları genelde bronş açıcı ve kortizona dayalı ilaçlardır.

Kortizonu enjeksiyon ya da oral yolu ile değil de solunum yolu ile (inhalasyon) olanlarının büyümü gelişmeye hiç bir zararı olmadığından tercih edilebilmektedir.

Bazende hiç kortizon kullanmadan sadece bronştaki spazmı açan ilaçlar kullanılmaktadır.

Dolayısıyla ile alerji ilaçlarında da çocuğun alerji seviyesine göre , astımın düzeyine göre, sıkışma sıklığına göre astım hastaları takip edilmektedir. Ama özellikle mevsim geçişlerinde; Aralık, Mart, Haziran, Eylül gibi mevsim ve ani hava değişiklikleri olduğu zamanda ilaç kullanım oranı artacağı için doktorlarla daha yakından iletişim halinde olmaları gerekir.

En azından 3 ayda bir ilaç dozlarının ayarlatılması gerekir. Bazı hastaların her ay bazı hastalarında daha sıklıkla kontrol edilmesi gerekir.

Büyüdüğü zaman bu gibi çocukların yüzmeye erken başlatılarak göğüs kaslarını genişletip, doğru nefes alıp vermesini öğrenmesi gerekiyor.

Genellikle blue çağında da %60 - 70 arasında kendiliğinden geçecektir.

Yorumlar