KADIN

7.488 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Çocuk ve ergenlerde bipolar bozukluğun en önemli görüntüsü, ani, belirgin ve kontrol edilemeyen ruh hali değişiklikleri ve buna bağlı davranış değişiklikleridir.

Bipolar bozukluk teşhisi konduğunda, çocuğun aynı zamanda dürtüsel hareketleri olduğu ve algılarını dahi çarpıtabildikleri görülebilmektedir. Örneğin; çocuk kendini keyifli hissederken kendini üstün ve becerikli görebilir, ruh hali değiştiğinde çok beceriksiz ve değersiz bir çocuk olarak kendisini algılayabilir.

Bipolar bozukluk teşhisinin çocuklukta konması çok sık değildir. Ergenlikte ise, ruh hali değişiklikleri öngörülemez. Fakat çocuk ve ailesi için oldukça acı verici bir süreçtir. Çünkü çocuğun ailesiyle yakın bir ilişkideyken, birden öfkelendirdiği görülebilir.

Bu bozukluğu olan çocukların bebekliklerine bakıldığı zaman, normalden daha hassas ve huzursuz, uykularının düzensiz oldukları görülmektedir.

Çocuk ve ergen bipolar bozuklukta, ilaç kullanımına mümkün olduğu kadar direnilmesi ve son aşamaya kadar ilaç kullanımından uzak kalınması önemlidir. Çünkü ilaç kullanımı, fizyolojik ve beyinsel gelişim süreçlerinde olumsuz etkiler yaratabilir.

Yorumlar