KADIN

5.564 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bunun için kullanılan bazı ölçekler vardır. Bunlardan bir tanesi doyum ölçeğidir.

Kişiler, cinsel öykü alma formunu doldurabilir. İlk regl, ilk orgazm, uzun süreli ilişki geçmişi, çocukluğundaki oyunların etkisi, cinsellikle ilgili mitler tespit edilir.

Cinsellik bazen tiksinti, bazen korku uyandıran bir eylem olabilir. Öncelikle hangi duyguyu uyandırdığı ve hangi evrede sorun yaşandığı bilinmelidir.

Cinsel isteksizlikle ilgili vakalara ilk önce evlilik soruşturması yaparız. Eşle uyum öğrenilmeye çalışılır. Birbirini yok sayan, hakaret eden, fiziksel şiddetin söz konusu olduğu bir evlilikte cinselliğin çok yolunda gitmesi beklenmez. Bunun yanında obsesif kompulsif ya da bipolar bozukluk gibi psikiyatrik bozukluk söz konusu olabilir. Bu nedenle kullanılan ilaçlardan dolayı bir isteksizlik gerçekleşebilir. Bunun dışında cinsellikle ilgili mitler, duygu ve düşünceler öğrenilir.

Mitlerden sonra çok önemli bir konu daha vardır; cinsel bilgi. Hem anatomik hem de cinselliğin nasıl olması gerektiğiyle ilgili kişinin bilgisinin sorgulanması gerekir. Orgazm olamama şikayetiyle gelen bir kadın, aslında klitoristen bir haber olabilir. Bu da cinsel bilgisizliğin olduğu anlamına gelir.

Yorumlar