KADIN

21.858 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Cilt kanseri tipleri arasında, 3 tip sayılabilir.

Birincisi, bazal hücreli kanserlerdir. Bu kanserler daha çok dudak, burun, göz gibi yerlerin çevresinde, güneş gören yerlerde görülen bir kanser türüdür. Krater ağzı şeklinde, zeminden basılmış gibi duran kenarları kabarık yara şeklinde oluşur. Uzun süre geçmeyen bir yaradır. Bu kanserler derinin üst tabakasında kendilerine yer bulurlar. Bu nedenle tedavi edilip edilmemesi gerektiği tartışılabilir. Çünkü bu bir çok kimsede görülen kanser türüdür. Sadece bulunduğu yeri tahrip eder. Vücudun herhangi bir yerine yayılma göstermez.

İkinci tür kanser türü, spinal hücreli kanser türüdür. Şekli birinciye benzer, krater şeklindedir. Uzun süre iyileşmez, ancak bu kanser türü alt tabakada olduğu için yayılma olasılığı vardır. Onun için bunun tedavisinde yakın lenf bezlerinin incelenmesi gerekmektedir. Eğer yayılma varsa temizlenmesi gerekmektedir.

Üçüncüsü ve en habis kanser türü, malign melanom adı verilen, ben üzerinden gelişen ama derinin renk yapan hücrelerinden kaynaklanan bir kanser türüdür. Koyu renkte kendini gösterir, omuz ve yüz gibi en çok güneş gören bölgelerde kendini gösterir. Bu kanser türü en hızlı yayılan, cerrahi müdahaleden sonra da mutlaka kemoterapiye devam edilmesi gereken bir kanser türüdür.

Yorumlar