KADIN

12.345 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Cilt kanseri tedavisi genellikle cerrahidir. Ancak bu konuda üç branşlı bir protokolle çalışılır. Dermatolog, plastik cerrah ve patolog üçgeninde çalışılır.

Dermatolog, önce çıplak gözle veya bir takım aletlerle cilt kanserine şüphelenilen lezyonu inceler ve çıkartılmasına karar verebilir. Çıkartılmazsa 6-12 aylık periyotlarla takip edilir.

Tedaviye gerek görülürse, dermatolog ya da daha büyük lezyonlarda plastik cerrah yardımıyla, kanser şüphesi olan bölge belirli bir rezerv bölge bırakılarak çıkartılır. Çok büyükse biyopsi yapılabilir. Ardından patolojik inceleme devreye girer. Patolojik incelemeden geçtikten sonra, dermatoloğun tedavi edilmiştir ya da kemoterapi görebilir kararı vermesi gerekir.

Burada da onkoloji devreye girmelidir. En yakındaki lenf bezi saptanarak çıkartılır, eğer riskli hücreler bulunduysa lenf bezlerinin temizlenmesi gerekir.

Manign melanom, tespit edildiyse ve çok ilerlemişse, kemoterapi gerekir. Bu kemoterapinin o kadar hızlı olması gerekiyor ki, toplardamar içine değil de atardamar içine verilebilir. Böylelikle vücut daha çabuk etkilenir.

Yorumlar