KADIN

27.031 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bitki ihtiyaçlarına göre gübreleme işlemi yapılması lazımdır. İç mekan bitkilerinde gübreleme işlemi için belirli bir zaman yoktur. Bitkinin ihtiyacı varsa, bitki çeşidine göre azot,fosfor ve potasyum ilave edilerek gübreleme işlemi yapılır. Ama dış mekan bitkileri için, 15 Şubat'tan itibaren Mart bitimine kadar gübreleme işleminin yapılması lazımdır.

Bitki gübrelemenin yapılmasıyla beraber, sürgün denilen yeni filizlenme dönemine daha çabuk geçer. Hem de topraktan besin takviyesiyle beraber daha hızlı gelişmiş olur. O yüzden Mart bitimine kadar gübreleme işleminin tamamlanması lazımdır.

Dış mekan bitkilerinde tarih geçirilmiş bile olsa, Nisan - Mayıs, Haziran ya da diğer aylarda, bitkiye çok fazla olmamakla beraber gübre ilave edilebilir.

İç mekan bitkilerinde gübreleme işlemi için belirli bir zaman yoktur. Bitkinin ihtiyacı varsa, kök ve gövde gelişimi azalıyorsa, azot ilavesi yapılır. Meyve ağaçlarının ya da çiçekli bitkilerin, çiçeklenmesi veya tomurcuklanmasında herhangi bir gecikme durumu söz konusuysa fosfor ve potasyum gübresi ilave edilerek gübrelenme işlemi tamamlanmış olur.

Yorumlar