KADIN

44.953 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Dış mekan bitkileri için gübre olarak koyun gübresi tercih edilebilir.

İç mekan bitkilerinde ise; yeşil yapraklı bitkilerde, kök ve gövdesinde sorun yaşanan çiçekli bitkilerde azot içeren gübreler kullanılabilir. Çiçekli bitkilerin, çiçeklerinde ya da tomurcuklarında bir sorun yaşanıyorsa, fosfor içerikli gübreler tercih edilebilir.

NPK adı verilen üçü bir arada bulunan gübreler kullanılırsa bitkiler için daha iyi olabilir. İç mekan bitkilerinde sadece koyun gübresi kesinlikle tercih edilmemelidir. İç mekan bitkileri havadar bir ortamda olmadığı için, koyun gübresi hastalanmalara yol açabilir, bitki için de hastalıklara neden olabilir.

Bu nedenle ev içi bitkilerinde azot, fosfor, potasyum içeren, dış mekan bitkilerinde de belirli zaman aralıklarında çok olmamak koşuluyla koyun gübresi tercih edilebilir. Sulandırma yoluyla verilebilir.

Gübre ilave edildiğinde üstte kalırsa ve seçilen gübre hafifse, rüzgar yoluyla uçmaya neden olabilir. Bitki beslenmeden gübresiz kalmış olabiliyor. Bunlara çok dikkat edilmesi lazımdır. Gübre ilave ettikten sonra hafif nemlendirilirse, bitki için daha uygun olur.

Yorumlar