KADIN

44.673 kez izlendi
5 / 3.29 - 7 Oy
Gönder Sitene Ekle
İhtiyaç Listesi
  • Saksı
  • Taze toprak
  • Çakıl taşları
  • Bıçak
Çiçeğinizin kökleri yavaş yavaş toprağın üzerine çıkmaya başladıysa saksısının değişme vakti gelmiş demektir. Gerekli adımları uygulayarak kolayca bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
1. Adım
Doğru zamanı bekleyin
Saksı değişimi için doğru zamanı bekleyin. Hızlı gelişen çiçeklerde yılda bir kere, daha yavaş gelişen yaşlı çiçeklerde ise birkaç yıl arayla saksı değiştirilmesi uygundur. Bu işlem için en iyi dönem ilkbahar aylarıdır.
2. Adım
Uygun saksıyı bulun
Uygun saksıyı seçin. Eğer çiçeğinizin saksısını düzenli olarak değiştiriyorsanız, önceki saksının bir boy büyüğü işinizi görecektir. Saksı seçimi yaparken, dibinde delikler olmasına dikkat edin.
3. Adım
Toprağı nemlendirin
Çiçeği sulayarak toprağının gevşemesini sağlayın. Saksıyı birkaç defa yere vurarak ya da bir bıçağı saksıyla toprağın arasına sokup ileri geri hareket ettirerek, toprağı saksıdan ayırın.
4. Adım
Saksıyı ters çevirin
Bir elinizle çiçeğin gövdesini destekleyerek saksıyı ters çevirin. Çiçeği yavaşça içinden çekin. Eğer büyük bir çiçeğin saksısını değiştirecekseniz; bir kişi saksıyı yan yatırmalı, diğer kişi ise çiçeği tutarak yavaşça saksının içinden çıkarmalıdır.
İPUCU
Bütün uğraşlarınıza rağmen çiçeği saksıdan çıkaramadıysanız, çiçeğin daha fazla zarar görmemesi için, saksıyı kırabilir ya da kesebilirsiniz.
5. Adım
Kökleri temizleyin
Çiçeğin köklerini topraktan arındırın. Gereksiz kökleri ve yaprakları temizleyin.
6. Adım
Çiçeği saksıya oturtun
Çiçeği yeni saksının ortasına oturtun ve kenarlarına taze toprak dökün. Toprağın üzerine fazla bastırmayın. Saksıyı arada kaldırıp hafifçe yere vurarak toprağın oturmasını sağlayabilirsiniz.
7. Adım
Suyunu verin
Suyunu vererek, saksı değiştirme işlemini tamamlayın.
Çiçeğiniz bu iyiliğinizi karşılıksız bırakmayacak, kısa sürede büyüyüp açarak, size teşekkür edecektir.

Yorumlar