KADIN

193.068 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Chia tohumlarının kökeni, sağlıklı yaşamaya meraklı olan, ruh ve beden sağlığına önem veren Azteklere kadar gidiyor. Güney Amerika kökenli bir tohumdur. Bu mucize tohum antioksidan, Omega 3, kalsiyum ve potasyum bakımından çok zengindir. Bu tohum; çorbaların ve salataların üzerine serpilebilir.

Chia, herhangi bir sıvı ile birleştirildiğinde, kendisinin 10 katı kadar büyür ve jelleşir. Bu şekilde kıvam artırıcı bir özellik kazanır. Biz bu özelliği kullanacağız.

3 kaşık oda sıcaklığında sıvı süte bir kaşık chia eklenir. Bir süre karıştırılır ve 20 dakika beklenir. 20 dakika sonunda sütü emip jel kıvamına gelecektir.

2 adet yumurta bir kaba kırılır ve çırpılır. Üzerine biraz tuz ilave edilir. Chia jeli yumurtaya ilave edilir ve çırpılmaya devam edilir.

Chia jelle yapılan omlette, omlet sanki 4-5 yumurtayla yapılmış gibi kabarık olacaktır. Ama biz bunun için daha az yumurta harcayacağız.

Bir kaba sıvı yağ dökülür, tavanın her yerinde gezdirilerek yayılır. Birkaç saniye kızması beklenir. Ardından yumurta tavaya dökülür. Her tarafının eşit bir şekilde pişmesi için sık sık çevrilir.

Bu aşamada rendelenmiş peynir omletin üzerine dökülür. Omlet bir kenardan tutulup sandviç gibi ikiye katlanır. Böylelikle peynirin daha hızlı erimesi sağlanır ve pişmeye bırakılır.

Afiyet olsun.

Yorumlar