KADIN

23.604 kez izlendi
5 / 3.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Camellia sinensis bitkinin yapraklarından elde edilen çay, yeşil, siyah, oolong ve beyaz olmak üzere 4 gruba ayrılır. Fermantasyon işlemiyle bu çaylar birbirinden ayrılmaktadır.

Dünyada en yaygın kullanılan çay, siyah ve yeşil çaydır. Çaya antioksidan özelliği veren maddeler, çayın demlenme süresi uzadıkça artmaktadır.

Çayın demleneceği suyun dinlenmiş su olması çok önemlidir. Çayda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da, demir mineralinin emilimini etkilemektedir. Bu nedenle kansızlığı olan kişiler, yemekten en az 1 saat sonra çay tüketimi yapmalı, açık ve limonlu içmeye özen göstermelidir. Tansiyon hastaları da çayın tüketim miktarına dikkat etmeli, doktorun tavsiyesine göre içmelidir.

Gebe ve emziren anneler de çay tüketimine dikkat etmelidir. Yemeklerden en az 1 saat sonra, açık ve limonlu şekilde tercih etmelidir.

Çay, günlük sıvı alımına katkıda bulunmaktadır. Günde 3-4 bardak çay tüketimi yeterli olacaktır. Fakat fazla miktarda çay tüketildiğinde, vücuttan sıvı ve mineral kaybına neden olur.

Yorumlar