KADIN

Boşanma davasında nafaka nasıl belirlenir?

Furkan Akyol Furkan Akyol Avukat
32.241 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Boşanma davaları, davanın sonucuyla beraber çeşitli hükümleri de birlikte düzenler.

Nafaka, kişinin evlilik birliği içerisinde sahip olduğu bir maddi desteğin, evliliğin bitmesiyle beraber bu destekten mahsur kalınmaması için, diğer kusurlu eşten talep edilebilecek yoksunluk nafakası olabilir.

Eşlerin müşterek çocukları için, iştirak nafakası adı verilen bir nafaka türü de olabilir.

Nafaka alınabilmek için, bir eşin diğer eşten daha az kusurlu olması gerekmektedir. Çocuk için olan nafakalarda ise, velayeti kullanan eş, çocuğun bakımı ve gelişimi, ayrıca eğitim masrafları için hakimin takdir edeceği bir nafakayı talep edebilir.

Nafaka miktarının belirlenmesi ise mahkemenin görevidir. Buna istisna olarak, anlaşmalı boşanmalarda tarafların nafaka hususunu ve bedelini belirlemeleridir. Anlaşmalı boşanmalarda nafaka bedeli belirlenirse, hakim bu bedeli onaylayarak geçerlilik kazandırmış olur.

Çekişmeli boşanma davasında, hakim yapılan sosyo - ekonomik araştırmalara da dayanarak bir nafaka bedeli belirler. Tüm boşanma davalarında birbirinden çok farklı nafaka bedelleri olabilir. Buradaki neden çiftlerin evlilikte ve evlilikten sonra yaşayacakları hayat standardı ve gelir düzeyidir. Daha fazla gelire sahip olan bir eşin ödeyeceği nafaka çok daha fazla olacaktır.

Yorumlar