KADIN

Boşanma davası hangi durumlarda reddedilir?

Furkan Akyol Furkan Akyol Avukat
25.434 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Diğer tüm davalarda olduğu gibi boşanma davalarında da, davanın ret olma ihtimali her daim vardır.

Davanızın reddedilmesini istemiyorsanız, davanızı açarken, dava sebeplerinizi çok güzel bir şekilde dilekçenize yansıtmış olmanız gerekmektedir. Bu nedenle de profesyonel bir yardım almak çok önemlidir.

Kaybedilen bir boşanma davası sonrasında, aynı nedenle 3 sene boyunca bir dava açılamadığından dolayı, ciddi hak kayıplarına neden olabilir.

Eğer ki dayandığınız sebepler mahkeme huzurunda sizin tarafınızdan ispatlanamaz ise, hakim durumu değerlendirecek ve davayı ispatlayamadığınız için davanın reddine karar verecektir.

Boşanma davalarının diğer davalardan farklı bir özelliği ise, siz boşanma talep ederken, hakim tarafından tarafların henüz boşanacak şekilde evlilik birliğini yıktıklarına vicdani kanaat getirmemesiyle, tarafların ayrılığına da karar verilebilir. Bu uygulamada çok az yapılmakla beraber, yasada öngörülmüş bir durumdur.

Bu nedenle, boşanma davasını açan kişinin, dava nedenlerini açık bir şekilde dilekçeye yansıtmış olması, bu sebeplerin abartılı ve gerçeklikten uzak olmaması son derece önemlidir.

Yorumlar