KADIN

74.090 kez izlendi
5 / 3.75 - 8 Oy
Gönder Sitene Ekle
Böbrek taşı, kendiliğinden düşebilecek boyuttaysa, herhangi bir işlem yapmadan beklenir. Hastanın sıvı alması sağlanır, bu şekilde böbrekten çıkan taş idrar kanalından rahatlıkla düşebilir.

5 mm. altındaki taşların yüzde 95'i kendiliğinden düşebilir. Bu hastaların bol sıvı alıp hareket etmesi önerilir. Taş yükü daha fazlaysa oran bir anda yüzde 20'lere kadar düşer. Bu durumlarda ekstra tedaviler gerekir.

Böbrek içerisindeki taş, eğer böbreğin üst bölgesindeyse ve boyut olarak 6 mm. altındaysa, herhangi bir hareket esnasında hareket etmesi ve kanala düşmesiyle ağrı başlar. Ağrı sonrasında yapılan tetkiklerle beraber kanal içerisinde taş tespit edilir. Boyut olarak küçükse, suyun alınmasıyla birlikte idrar kesesinden idrar yoluyla dışarıya doğru atılır.

Boyut olarak büyük taşlar ise düşmeden kanal içerisinde kalarak tıkanıklık yapar ve böbreğin genişlemesiyle şiddetli ağrılara sebep olur. Bu durumda şok dalga tedavisi veya cerrahi yöntemlerle taşın alınması tedavi seçeneği olarak belirlenir.

Yorumlar