KADIN

6.555 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Blastokist transferi, tüp bebek yönteminde embriyoların seçilme ya da ayıklama yöntemlerinden bir tanesidir.

Tüp bebek yönteminde erkek ve kadın üreme hücrelerini bir araya getirip yumurtaları dölleriz.. Sonrasında döllenmiş yumurtaların kendi hücrelerini kopyalayarak çoğalmalarını gözlemekteyiz.

Üçüncü güne gelindiğinde, embriyolar aynı özelliklere sahip ortalama 8 ile 16 adet hücreden oluşmuşlardır. Bu hücrelerin yapısı ve şekilleri aynıdır, embriyoların birbirinden fonksiyonel olarak bir farklılıkları yoktur.

Üçüncü günde embriyo transferi yaparken, mikroskobik kriterlere göre hangi embriyonun kaliteli olduğunu seçip, transfer edilecek embriyoları ayıklarız.

Ancak blastokist aşaması üçüncü ve beşinci gün arasında gerçekleşmektedir. Üçüncü gün kaliteli olarak görülen embriyoların bir kısmı, beşinci güne kadar ilerleyemez. Çünkü blastokist ile üçüncü gün embriyoları arasında yapısal ve fonksiyonel olarak önemli farklılıklar vardır.

Üçüncü gün aynı özelliğe sahip olan hücrelerin bir kısmı embriyonun kendisini, bir kısmı da embriyonun ekleri olarak adlandırılan plasenta ve zarları oluşturmak üzere görev bölümü yaparlar. Bu görev bölümünü her embriyo gerçekleştirememektedir. Dolayısıyla blastokiste kadar ulaşmış olan embriyolar, bu görevlendirmeyi yapabilme kabiliyetinde olanlardır, doğal seleksiyon ile seçilmişlerdir. Daha ileri bir düzeye gelmiş olan embriyonun transferi de başarı oranını arttırmaktadır.

Yorumlar