KADIN

5.391 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bkastokist, embriyonun anne karnındaki gelişimi aşamalarından bir tanesidir. Blastokist aşamasına gelen embriyolar, döllenen yumurtanın ortalama beşinci gününde ortaya çıkan yapıdır.

Blastokist formasyonunda ortaya çıkan gebelik ürünü, hangi hücrelerin bebeğin kendisini, plasenta ve zarları oluşturacağına dair bir görev bölümü yapmış halidir.

Doğal koşullarda tüplerde gerçekleşen gebelik ürünü, blastokist aşamasında rahim aşamasına kadar ilerlemekte ve rahim içerisine yuvalanmaktadır.

Laboratuvar ortamında erkek ve kadın hücreleri bir araya getirildikten sonra ortalama beşinci günde blastokist aşamasına ulaşılır. Blastokist aşamasındaki embriyolardan çeşitli kriterlere göre uygun kalitede olanlar, embriyo transferi ile rahim içerisine yerleştirilirler.

Blastokist transferi ile blastokistten önceki aşamaların transferi arasında teknik olarak bir farklılık yoktur. Embriyolar nasıl transfer ediliyor ise blastokistler de aynı teknikle transfer edilmektedir.

Buradaki tek avantaj üçüncü günden beşinci güne kadar geçen süre içerisinde, embriyoların kendi içlerinde kalitelerine göre seçilmeleri, bir anlamda doğal seleksiyona uğramaları, böylece daha kaliteli olanların blastokist aşamasına geçmesidir.

Ultrasonografik kılavuzluk altında, steril koşullarda, uygun bir teknik ile gelişmiş olan blastokistler, rahim içi boşluğun yuvalanabilecekleri kısmına uygun bir yöntemle yerleştirilirler.

Yorumlar