KADIN

Bir internet sitesi mahkeme kararı ile yasaklanırsa ne yapılabilir?

Tuğsan Yılmaz Tuğsan Yılmaz Avukat
3.823 kez izlendi
5 / 2.50 - 2 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bir internet sitesi erişiminin mahkeme kararı ile engellenmesi durumunda, söz konusu kararı veren mahkemeye yazılı olarak itirazda bulunmak mümkündür. Yazılı olarak yapılacak olan başvurunun içeriğinde, söz konusu internet sitesinde hukuka aykırılığın bulunmadığı, bulunmasına rağmen söz konusu hukuka aykırılığın kaldırıldığı yahut böyle bir hukuka aykırılığın söz konusu düzenlemede hiç yer olmadığına ilişkin beyanlar yer alabilir.

Bu durumda şayet erişimin engellenmesi kararı bir mahkeme tarafından verilmişse, söz konusu kararı veren mahkemeye yazılı başvuru ile itirazda bulunulabilir.

Mahkeme tarafından yapılan değerlendirmede, itiraz olumsuz olarak değerlendirildiğinde, bir üst merciye erişimin engellenmesinin kaldırılması talebi iletilmektedir.

Söz konusu talep, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığınca (TİB) değerlendirilmesi gereken hususlarda bulunmaktadır. İhtiyati tedbir kararına itiraz mahkemelere değil doğrudan TİB'e yapılmaktadır. TİB'e yapılan itiraz reddedildiği takdirde, bir üst merci idari mahkemeler olmaktadır.

Yorumlar