KADIN

Bir internet sitesi hangi durumlarda mahkeme kararı ile yasaklanabilir?

Tuğsan Yılmaz Tuğsan Yılmaz Avukat
6.190 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
İnternet yasaklarına ilişkin Türk Ceza Kanunu (TCK) bu bağlamda geçerliliğini korumaktadır. Örneğin; herhangi bir suç unsurunun bulunduğu bir web sitesine erişimin engellenmesi, mahkemelerce tedbir uygulanması mümkündür.

5651 sayılı İnternet Hakkındaki Kanunda bazı katalog suçlara değinilmiştir. Bu katalog suçlardan örnek vermek gerekirse, bahis ve kumar oynama, intihara yönlendirme, çocuğun cinsel istismarı, fuhuş, müstehcenlik gibi suçlar ihtiyati tedbir mahiyetinde engellemeyi doğurabilecek suçlar olup, aynı zamanda mahkemeden söz konusu duruma ilişkin kararlar almak da mümkündür.

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu mukabilinde ise, eser ve eserin korunması esastır. Eser niteliğine haiz olan söz konusu eserlerin bu kanun kapsamında korunması ve bu bağlamda erişimin engellemesi kararı verilmesi mümkündür.

Yeni kanunla birlikte, özel hayatın gizliliğinin ihlali hususu girmiş olup, bu bağlamdaki kaynak kanun Medeni Kanun olmaktadır. Özel hayatın gizliliğinin ihlali nedeniyle, doğrudan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı'na (TİB) başvuru yapılabileceği gibi, mahkemelere erişim engelleme talebiyle başvuru yapmak da mümkündür.

Yorumlar