KADIN

6.766 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Beyin kanamalarının yerleşimine göre sınıflandırma yapıldığında, genel olarak kafatasının altında yer alan ve beyni de içine alan, beyin zarlarını etkileyen her bölgede kanama oluşabilir.

Kafatasıyla beyni saran en dış zar arasında oluşan kanamalar, sıklıkla travmatik kanamalardır. Spontan olarak daha az ortaya çıkarlar. Travmaya bağlı olan bu kanamalarda özellikle acil müdahale gerekebilir. Özellikle 1 cm. üzerinde kitle etkisi olan kanamaların, cerrahi olarak temizlenmesi hayati önem taşımaktadır.

Ani olan kanamalarda yine travmatik süreçler ön plandadır. Özellikle 6 saate kadar olan acil cerrahiler, hastanın hayatta kalması açısından çok önemlidir. 6 saati süren kanamalarda gidişat genellikle olumsuzdur.

Travmayla ilgili olan beyin dokusu ezilmelerinde, çok büyük kitle etkisi oluşmadığı zaman cerrahi tedavi önerilmez.

Beyin dokusu içerisinde oluşan kanamaların da bir çok neden vardır. Tansiyona, kan inceltici ilaçlara, anevrizmalara bağlı oluşabilir. Yerleşimine ve boyutuna bağlı olarak cerrahi tedavi gerekebilir. Hayatı tehdit eden kanamalar derhal boşaltılmalı ve cerrahi olarak tedavi edilmelidir.

Yorumlar