KADIN

Besinlerin vitamin kaybına uğraması nasıl engellenir?

İpek Ağaca Özger İpek Ağaca Özger Uzman Diyetisyen
5.073 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Besinlerdeki vitamin kayıplarının engellenmesi aslında mümkündür.

Besinlerdeki vitamin kayıpları, özellikle ısı, ışık, temas ve zaman faktörlerinden dolayı kayba uğrayabilmektedir. Bunları engelleyebilmek için doğru pişirme yöntemi çok önemlidir. Sebzelerin vitaminleri kayba uğramasın diye buharda pişirme yöntemi uygulamak çok daha doğru olacaktır. Sebzeyi kızartmak ya da kavurmak gibi yanlış bir pişirme yöntemi hem vitamin kaybına yol açar, hem de kanserojen etki oluşturur. Bu yüzden çok fazla önerdiğimiz bir pişirme şekli değildir.

Bunun haricinde salata yaparken bıçak değen sebzelerde vitamin kayıpları olmaktadır. Bu aşamada salataları elimizle doğrayarak hazırlamak çok daha doğru olacaktır. Meyve ve sebzeleri mevsiminde tüketmek gerekir. Yemeden hemen önce kesmek sağlık açısından ve vitamin kayıplarının önlemek açısından faydalı olacaktır. Çünkü meyveleri kestikten sonra bekletirsek bu sefer vitamin kaybıyla karşı karşıya kalınır.

Eğer bir sebze yemeği yapıldıysa ve ertesi güne bırakıldıysa, buzdolabında uygun şekilde saklanmalıdır. Buzdolabının uygun sıcaklıkta olmasına önem gösterilmelidir.

Meyveleri tüketirken kabuklarını soyarsanız, vitamin kayıpları söz konusu olmaktadır. Bu yüzden kabuğuyla beraber çiğ şekilde meyve tüketmek daha fazla vitamin almak için çok daha doğru olur. Rendelemek yerine bütün olarak tüketmek de vitamin kayıplarını minimuma indirmektedir.

Yorumlar