KADIN

4.667 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bellek, zihinsel yetiler denilen yetilerden bir tanesidir. Bellek denince, yeni bilgileri öğrenme, eski bilgilerle yeni bilgileri ilişkilendirme, onları depolama ve gerektiğinde de hatırlama eylemi anlaşılır.

Diğer zihinsel yetiler ise kişi, zaman ve yer oryantasyonu, dikkat, algılama, bilinç, konuşma, yönetici fonksiyonları kapsar. Bütün bunlara zihinsel yetiler adı verilmektedir. Bellek de bunlardan bir tanesidir.

Bellek üç aşamada gerçekleşmektedir. Birinci aşamaya anlık (duyusal) bellek denmektedir. Bir şeyi görürüz, duyarız veya dokunuruz. Buna anlık bellek denmektedir. Daha sonra bu bilgi yakın belleğe geçer. Yakın bellek süre olarak yaklaşık 1 dakika kadardır. Yakın belleğin kapasitesi çok dardır. 5-10 maddelik bir kapasitesi vardır. Burada geçici kodlama yapılır. Daha sonra geçici olarak kodlanan bilgi, uzak belleğe aktarılır.

Uzak bellekte ise süre sonsuzdur. Ömür boyu devam edebilir. Bu aşamaların her birinin bir anatomik temeli vardır. Özellikle bilginin yakın bellekten uzak belleğe geçirilmesi, beynin yan bölgelerinde bulunan hipokampus ve limbik sistemde oluşmaktadır. Uzak bellekte ise bilgiler beynin alın bölgesinin ön kısımlarında ve yan parietal bölgelerde toplanır. Burada birbirleriyle ilişkilendirilir, pekiştirilir ve depolanır. Gerektiğinde kullanılmak üzere raftan çıkarılır, yani hatırlanır.

Yorumlar