KADIN

9.391 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Omurga sisteminde bulunan kemikler üst üste belirli bir sırayla dizilmişlerdir. Kemikleri birbirine bağlayan eklemler ve bağlar vasıtasıyla, belirli bir sıra ile üst üste dizilmişlerdir.

Bel kayması, bu kemiklerin bir tanesinin diğerine göre öne veya daha arkaya doğru kaymasıdır. Omurga kemiklerinin içerisinde omurga kanalı bulunduğu için, bu omurga kanalı bel kaymasından etkilenir ve içerisindeki sinir yapılar baskıya, tahrişe ve gerilmeye uğrarlar. Bel kaymasının önemi, omurga kanalı içerisindeki sinir yapıların gerilmesine neden olmasıdır.

Bu rahatsızlığın gençlerde ve yaşlılarda görülen iki ayrı formu vardır. Gençlerde, kemikleri birbirine bağlayan arka kısımdaki eklemlerin bir kısmının küçük travmalara, spor yaralanmalarına bağlı olarak, kırılması ya da üzerinde çatlaklar gelişmesiyle kemiklerin birbirine tutunamaması söz konusudur. Yaşlılarda ise, yaşla beraber kemikleri birbirine bağlayan diğer bağların laçka olması ve kemikleri üst üste tutamaması sonucu gelişen bel kaymalarından söz edilebilir.

Bel kayması hastaları, tıpkı bel fıtığı hastaları gibi, sinir dokusu üzerinde tahriş ve baskı nedeniyle oluşan bel ağrısı benzeri ağrılardan şikayet ederler. Bel kayması teşhisi, esas olarak normal filmler ile koyulabilir. Normal filmlerin önemi, hastanın öne ve arkaya hareket ettiğinde kaymanın derecesinde artış olup olmadığını göstermesidir. Bilgisayarlı tomografi, kemiklerin üzerinde stres kırığı denen kırıkların varlığını araştırır. Bu yüzden özellikle genç hastalarda mutlaka bilgisayarlı tomografi yapılmasını arzu ederiz.

Yorumlar