KADIN

31.884 kez izlendi
5 / 5.00 - 6 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bel kayması tedavisine karar vermek için, öncelikle hastanın şikayetlerini değerlendirmek gerekir. Bel kayması eğer rastlantısal olarak tespit edilmiş ve hastada hiçbir şikayet ortaya çıkarmıyorsa tedavisi gerekmez. Hastanın eğer basit bir bel ağrısı varsa, ilaç, fizik tedavisi ve korse uygulamaları yeterli olacaktır. Hasta, bel kayması nedeniyle, şiddetli kalça ve bacak ağrıları yaşıyorsa ve basit tedavi yöntemlerinden fayda görmemişse, bel kayması tedavisi için cerrahi gerekmektedir.

Bel kayması ameliyatına karar vermek için elimizdeki en değerli unsurlardan bir tanesi de, normal röntgen grafileridir. Ayakta, öne ve arkaya doğru eğilmiş pozisyonlarda çekilen röntgen filmleri, kemiklerin birbirleri üzerinde hareketleri olup olmadığını ve bel kayması hareketinin artıp artmadığını gösterir. Sınırlarda hareketin üzerindeki dereceyle kayma varsa, o zaman cerrahi tedavi gereklidir.

Bel kayması ameliyatı, esas olarak omurga kemiklerinin birbirleri üzerinde sabitlenmesine yardımcı olan, halk arasında vida ya da platin denen sistemlerin kullanılarak iki ya da üç kemiğin birbirine bağlanması şeklindedir. Halk arasında felç kalma korkusu uyandıran ameliyat çeşitleridir. Bu konuda yeteri kadar tecrübe sahibi cerrahlar tarafından, altyapısı düzgün hastanelerde bu ameliyatlar yapılırsa, riskleri sanıldığı kadar yüksek değildir.

Ameliyatın amacı omurga kanalı içerisinden geçen sinirlerin üzerindeki baskının azaltılması, kanal çapının normal hale getirilmesi, sinirlerin serbestleştirilmesi, diğer yandan da kayma nedeniyle omurga sistemi üzerinde oluşmuş olan denge probleminin giderilmesidir.

Yorumlar