KADIN

11.878 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Behçet hastalığının bir çok belirtisi olabilir. Özellikle bir damar iltihabı olarak tanımlandığı için bu damar iltihabı hangi organda gerçekleşiyorsa ona ait bulgular ortaya koyar. En önemli bulgusu deri altı doku damarlarını tutmasından kaynaklanan bulgulardır. Özellikle ağızda aft ya da genital bölgede ülser ya da aft dediğimiz yaralarla tanımlanır. Bunun dışında ikinci önemli bulgusu göz tutulumudur.

Göz tutulumu son derece sıkıntılı sonuçlar doğurabildiği için de önemlidir. Ayrıca behçet hastalığı bir takım merkezi sinir sistemi organları ya da bazı damarları tutabilmesi nedeniyle de kendine ait bulgular ortaya koyar. En sık gördüğümüz damar bulgularından biri bacak damarlarının iltihaplanmasıdır. Bu iltihap İki türlü olabilir; bazen yüzeyde bulunan toplar damarları tutar, bazen de derinde bulunan toplar damarları. Aynı şekilde atar damarlarımızı tutarak çeşitli tıkanmalara ya da başka bir takım damar bulgularına da neden olabilmektedir.

Bir diğer bulgusu ciltte ortaya çıkan eritema nodozum adını verdiğimiz ağrılı kırmızı şişliklerin ortaya çıkmasıdır. Ayrıca eklem ağrıları, artrit gibi ya da halsizlik, yorgunluk gibi çeşitli belirtiler de görülebilir.

Yorumlar