KADIN

5.394 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Yeni doğan döneminden itibaren anne, baba ve çevredekiler bebekle kontağı sağlarlar. Bebeğinizin mümkün olduğu kadar haraketlerini ve vücut dilini kontrol edin.

İşitme doğduğu andan itibaren gelen bir yetidir. Eğer çocuğunuz ani gelen seslere tepki vermiyorsa, gürültüde ağlamıyorsa, müzik sesine kafasını döndürmüyorsa işitme ile ilgili bir sorunu vardır ve bir doktora başvurmanız gerekir.

Bebekler 19-20 cm. 'den anne yüzünü görebilirler; fakat göz kontağı anneyi izleme göz teması kurma ortalama 2. aydadır. Eğer 2. aydan itibaren maksimum 3. ay da bebeğiniz sizinle göz kontağı kurmuyorsa, sizi veya oyuncaklarını takip etmiyorsa görme ile ilgili bir problem vardır yine doktorunuzla iletişime geçmeniz gerekmektedir.

İlerleyen dönemlerde sese tepki vermeyen, ismine dönüp bakmayan, komut verdiğinizde (şunu getirir misin?, banyoya gidelim ) gelmeyen, dönen şeylere dikkat eden, konuşması bir buçuk yaşından sonra gecikmiş bebeklerin de otizm açısından değerlendirilmesi gerekir ve yine doktorunuzla iletişim halinde olmanız gerekmektedir.

Yorumlar