KADIN

15.516 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bebeklerde iştahsızlık nedene göre tedavi edilir. Eğer çocuğun demir eksikliği varsa demirden zengin gıdalar, çinko eksikliği varsa çinkodan zengin gıdalar ya da ilaç olarak desteği, depresyonu varsa ona yönelik ya da sindirim sistemiyle ilgili problemi varsa yemeyen bir çocukta çocuğun kişiliğini, annenin kişiliğini iyi izlemek gerekir.

Anne depresyondaysa çocuğun beslenmesi de bozulur anne diyette ise çocuğun beslenmesi de bozuluyor. Yani iştahsızlık nedene göre tedavi edilmesi gereken bir durumdur. Çünkü her çocuğun büyümeye hakkı vardır ve büyümenin yakın takip edilmesi annenin ve çocuk doktorunun elindedir.

Dolayısıyla annenin çocuğu büyümüyor ise, iştahsızlığı varsa, yemiyorsa o çocuğun mutlaka yediği ortamı değerlendirmesi lazımdır. Çünkü iştahın en önemli parametresi moraldir, çocuğun kendini iyi hissetmesidir. Bazen süslü gıda sunmak gerekebilir.

Çevresel faktörler de önemlidir, mesela evde yemeyi dışarıda yemeyi tercih eden çocuklar vardır. Tek başına yemek yemeyi istemeyebilir. Çocuk dışarıda arkadaşlarıyla yemek yemeyi isteyebilir. Dolayısıyla çocuğu arkadaşlarıyla, yalnız başına, annesinin moraliyle, hangi gıdaları yediğine, seçici bir çocuk olup olmadığı parametrelerini koyup tedavi etmemiz gerekir.

Yorumlar