KADIN

16.536 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bebeklerde genel temizlik baş, göz, burun, ağız, kulaklar, göbek, alt bakımı ayak ve tırnak temizliği olmak üzere bu başlıklar altında yapılıyor.

Baş temizliğini diğer bütün temizliklerin en sonunda yapıyoruz ki bebeğin başı minimal ölçüde üşüsün, vücut ısısı düşmesin.

Gözleri bir tülbent yardımıyla içten dışa doğru siliyoruz. Burun temizliği için kaynatılmış ısıtılmış suya batırılmış bezi ıslattıktan sonra bebeğin burnunun içine doğru ilerletiyoruz. Burnun içindeki partiküllerini çıkmasını sağlıyoruz.Ağız bakımı için de işaret parmağımızın çevresine bezi sardıktan sonra ağız içinde dairesel bir hareket yapıyoruz.

Kulak bakımı için kulak çöpü kullanmıyor sadece kulak çöplerinin kenarlarını kullanarak temizlik yapıyoruz.

Göbek bakımı için herhangi bir uygulamamız bulunmamakla beraber göbeğin çevresini kuru ve temiz tutmak yeterli kaka veya çiş temas ettiğinde kaynatılmış ve ılıtılmış suya batırdığımız bir bez yardımı ile silip ardından da kuruladığımızdan emin olmamız gerekiyor.

Alt bakımı içinse kız bebeklerde önden arkaya doğru olan temizlik önemli. Erkek bebeklerde alt temizliğinin herhangi bir önemi yok. Kız bebeklerde organların yerleşimi nedeniyle kaka ve çişin birbirine karışma olasılığı daha yüksek. O yüzden önden arkaya doğru siliyoruz ardından bezi kapatıyoruz. Eğer göbek düşmüşse normal kapatıyoruz, göbek düşmemişse bezi bir kat kıvırarak bağlıyoruz.

Ayak bakımı içinse ayak parmaklarının arasında pamukçuklar, çorapların İçerisinde kalan pamukçuk ve doğumsal kalıntılar birikmiş olabilir,bunları da kaynatılmış ılıtılmış suyla ıslattığımız bir bez yardımıyla silerek ayak bakımını gerçekleştiriyoruz.

Tırnak bakımı içinse kağıt törpü kullanıyoruz, tırnak makasını bebek büyüdükten sonra kullanmaya başlıyoruz. Kağıt törpü ile tırnak uçlarını törpüledikten sonra temizliğini gerçekleştiriyoruz.

Eğer tırnak makasını kullanıyorsak tırnak kesmek için bebeğin uyurken ki durumunu tercih ediyoruz.

Yorumlar