KADIN

33.270 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bebeklerde 4. adan sonra meyve pürelerine, sebze pürelerine ve pirinç, mısır, irmik gibi tahıllara başlıyoruz. İlk başlanan gıdaların bebeğin olgunlaşma durumuna göre genellikle püre şeklinde olması gerekmektedir ve ilk tanıdığı gıda da annenin hamileyken en çok tükettiği gıdayı olmalı ki çocuk severek alsın, mesela havuç püresi, elma püresi gibi.

Bunun yanı sıra 5. ayda gece uyanmaları sık olduğu için çocuğu uzun süre tok tutabilecek, kan şekerini düşürmeyecek gece tahıllarını öneriyoruz. 6. ayda ise sebze çorbası, yanına destek olarak kahvaltı ve kahvaltıda mutlaka yumurta sarısı verebiliyoruz. Yani hayvansal proteinlere, et sularına giriyoruz.

7. ayda menüyü biraz daha zenginleştirerek tavuk suyu, tarhana çorbası, sebze çorbasını önerebiliyoruz çocuğun durumuna göre yoğurt gibi daha kolay sindirilebilecek gıdaları öneriyoruz.

Dişler çıktıktan sonra da yavaş yavaş katı gıdalara geçiş yapıyoruz. Mesela 7. ay çocuk beslenmesinde çok önemlidir. Bu ayda çocuğun dik oturabilmesi beklenir. Dik oturabiliyorsa ve dişi çıktıysa eline parmak besinler dediğimiz bebekler için diş kaşıma bisküvileri, salatalık, dil peyniri ya da haşlanmış havuç ya da bir elma dilimi verebiliyoruz.

Eğer çocuk dik oturamıyorsa ve dişleri henüz çıkmamışsa katı besinlere başlamıyoruz. Çünkü bunları kolay sindiremez ağzında kolay yutamaz Dişler ne zaman çıkarsa o zaman başlıyoruz. 8. ayda baklagiller dokuzuncu ayda dolma, sulu köfte ve balık gibi deniz ürünlerine girip 9. ayda ve sonrasında da sofra yemekleri verebiliyoruz. Evde ne pişiyorsa tuz ve şekere ve yasaklara dikkat ederek normal beslenmeye adapte edebiliyoruz.

Yorumlar