KADIN

13.680 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bebeklerde beslenme bozuklukları çok önemlidir. Çünkü çocuğun tüm hayatını etkileyebilir. Bu yüzden çocuk doktoru kontrolünü peş peşe iki kontrolde yapmalıdır. Çocuğun kilosunda, boyunda hiçbir değişiklik olmuyorsa mutlaka bunun araştırılması gerekir.

Çocuklarda en sık gördüğümüz şey kusmalar, dışkılama bozukluklarıdır. Bunları isimlendirdiğimiz zaman reflü, kabızlık ya da kolik pratikte en fazla gördüğümüz hastalıklardır. Bunlardan ilk üç aydaki kusmaları eğer çocuğun büyümesi yerindeyse fizyolojik reflü olarak nitelendirmekteyiz. Ama daha sonra devam eden reflülerde bunun mutlaka araştırılması gerekmektedir.

Bir gıdaya alerjisi mi var, çocuğun sindirim sistemi yavaş mı çalışıyor yoksa aldığı besinler mi uygun değil gibi konuların mutlaka araştırılması gerekir.

Beslenme bozukluklarını pratikte çok görüyoruz ve 3-4 yaşa kadar fark edilmediyse bu çocuk yaşıtlarını yakalayamıyor. Daha ufak boylu oluyor, daha sık hastalanıyor. Bu çocuklarda davranış problemleri de oluyor. Çünkü besinlerin yeterince emilmesi hiperktivite ya da dikkat bozukluğu, sinirlilik, huzursuzluk gibi çocukta bir takım davranış bozukluklarına, psikolojik sorunlara da sebep olmaktadır. Çünkü çocuk beslenmesinde annenin psikolojisi oldukça önemlidir ve çocuğun büyümesi çocuğu erişkinden ayıran en büyük farklılıktır.

Çocuk büyümediği zaman sindirim sisteminde bir problem var mı, çocuğun midesi bağırsakları yeterince olgunlaşmış mı, gıda alerjileri var mı açısından bakılması oldukça önemlidir.

Yorumlar