KADIN

Bayılma, şok ve bilinç kaybı durumunda ilk yardım nasıl yapılır?

Sevgi Üskül Sevgi Üskül İlk Yardım Uzmanı

İlk Yardım Teknikleri

27.750 kez izlendi
5 / 4.67 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bayılma hayati organlara geçici olarak kan akımında azalma sonucu meydana gelen bir durumdur.

Bir kişiyi yerde bulursak yapılacak ilk uygulama önce duyup duymadığının anlaşılmasıdır. Eğer kişiden cevap gelirse bilin ki bu kişide bir bayılma söz konusudur. Bu durumda ayaklar 30 cm. havaya kaldırılır.

Şokla bayılma hemen hemen aynıdır. Şokun nedenleri sıvı eksikliğine bağlı olabilir, kanamalar, kalp kökenli, alerji kökenli, zehirlenmeler olabilir. Beyne giden kan akımında sıkıntı olduğu için şokun nedenleri farklıdır.

Kişiye bizi duyup duymadığı sorulur, alınamayan bir cevap olursa bu durum bilinç kaybına gider. Bilinç kaybı olduğunda kişi hiçbir şekilde cevap veremez. Bu durumda yapılacak ilk şey, omzunda ağrılı uyaran verilir. Omzu sıkıldığı zaman cevap vermiyorsa, hemen 112 aranmalıdır.

112 gelen kadar kişinin ağzına bakılır. Dil kası solunum yolunun köküne oturabilir. Ağzı kontrol ettikten sonra, bir el alında bir el çenede baş geriye alınır. Kulak baygın kişinin ağzına dayanır. Diğer el de göğüs kafesine konur, 10 saniye süreyle nefes dinlenir. Nefes alınıyorsa kişi yaşıyordur.

Bilinç gelirse kusma olabilir, bu kusmuk kişinin akciğerlerini tıkayabilir. Bu durumda kişi hemen yan yatış pozisyona alınmalıdır.

Bilinç bozukluklarında yapılacak en uygun ilk yardım uygulaması kişiyi yan pozisyona almak ve kişinin başından ayrılmamaktır. 2-3 dakikada bir solunum kontrol edilmelidir.

Yorumlar