KADIN

17.604 kez izlendi
5 / 4.88 - 34 Oy
Gönder Sitene Ekle
Klasik bale, belirli kurallara bağlı olan bir akademik sahne formudur. İtalyanca'da dans anlamına gelen Baletto ve Balo kelimelerinden türetilmiştir.

Bale, Rönesans döneminde Avrupa'da ortaya çıkmıştır. Ortaçağ ve Rönesans döneminde mim sanatçılarının tiyatro gösterilerinde ve geleneksel halk gösterilerinde kullandıkları dans adımları, bugünün bale temel hareketlerini oluşturmuştur. Bale o dönemde soylular tarafından icra edilirdi. Saraylarda soyluların eğlencesi olarak yapılırdı.

Bale, altın çağını 14. Louis döneminde yaşamıştır. O dönemde Kraliyet Dans Akademisi kurulmuştur. Böylelikle balenin temelleri ve kuralları yavaş yavaş belirlenmeye başlanmıştır. Onu izleyen dönemlerde bale teknik olarak geliştirilmiş, koreograflar ve dansçılar yetiştirilmeye başlanmıştır. Böylelikle profesyonel dansçılar tarafından yapılmaya başlanmıştır. Bugün kullanılan parmak ucunda durma hareketi o dönemde geliştirilmiştir.

Bale, 18. yüzyılın ikinci yarısında Rusya'ya geçmiş ve o dönemde St.Petersburg'da tekrar yükselmeye başlamıştır. Fındıkkıran, Kuğu Gölü ve Uyuyan Güzel baleleri o dönemde sahnelenmiştir ve halen sahnelenmeye devam etmektedir.

Türkiye, baleyle cumhuriyet döneminde tanışmıştır. Yurtdışından gelen koreograf ve dansçılarla, balenin yaygınlaştırılması ve tanıtılması için girişimlerde bulunulmuştur.

Bale sanatı, ülkemizde konservatuvar ve Milli Eğitim'e bağlı bale ve dans okullarında devam etmektedir.

Yorumlar