KADIN

15.208 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bağırsak kanseri ile kastedilen ağırlıklı olarak kalın bağırsağın kanseridir. Kalın bağırsak kanseri 2 bin kişide bir görülür. En sık görülen kanser tiplerinden bir tanesidir.

Yüzde 70 oranında kalın bağırsağın makata çıkışa yakın olan sol bölümde görülür. Yüzde 30 civarında ise kalın bağırsağın orta ve sağ bölümlerinde izlenir.

Bağırsak kanserinin neden olduğu herkesin merakını çeken bir konudur. Bağırsak kanseri ağırlıklı olarak diyetteki hatalar sebebiyle olur.

Batı tarzı diyet denilen, kırmızı et açısından zengin, hamburgerler, pizzalar, aşırı yağda kızartılmış gıdaların tüketilmesiyle oluşur. Ayrıca alkolün ve sigaranın fazla miktarda tüketilmesi bu konuda çok etkilidir.

Ancak bağırsağın kendisinden çıkan polipler vardır. Bağırsaktan çıkan üzüm taneleri gibidir. Polipler zaman içinde durunca kanserleşebilir. Bazı ailelerde ailevi polip hastalığı vardır, anneden babadan çocuğa intikal eder. Bu hastalarda kanser gelişebilir.

Ülseratif kolit adı verdiğimiz bazı iltihabi bağırsak hastalıklarının zemininde kanser gelişebilir. Nadiren uzun süren makat fistüllerinin zemininde kanser gelişebilir. Makatta kanama, zayıflama, halsizlik, gece terlemeleri, kilo kaybı, iştah azalması gibi belirtiler olduğunda hekime başvurmak gereklidir.

Yorumlar