KADIN

9.745 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Bademcik tedavisi, genellikle ilaç ve cerrahi tedavilerle şekillenebilir.

Özellikle bademcik iltihaplarında ilaç tedavileriyle devam edilir. İlaç tedavilerinde antibiyotikler tercih edilmektedir.

Kişinin enfeksiyon geçirdiği durumda; yatak istirahatinde olması, bol sıvı alması, gerekli destek tedavileri alması önerilir.

Cerrahi tedavilerinde ise bazı kriterlere bağlı olarak karar verilir. Bu kriterler için de enfeksiyonun sıklığı önemlidir. Özellikle çocuklarda, bir yıl içerisinde 7 adet bademcik iltihabı geçiriliyorsa ve bu bir doktor tarafından teyit edilmişse ameliyat için kriterdir. Enfeksiyonlar ikinci yıl içerisinde 5 olmalıdır.

Bunun haricinde enfeksiyon olmasa bile, bademciklerin boğazı kapatacak derecede büyük olmaları, alınmaları için bir sebeptir. Büyüklük çocuklarda solunum durmalarına ve erişkinlerde uyku apne hastalığına neden oluyorsa, alınmak için bir kriterdir.

Beta mikrobu, kandaki toksinlerin yüksek olması da alınma için bir kriter olabilmektedir.

Bademciklerin solunum yollarını tıkayacak kadar ileri derecede büyük olmaları, özellikle çocuklarda ağız ve çene yapısının bozulmasına neden olur. Bu tür belirtiler ortaya çıkıyor, çocuğun gelişimini etkiliyorsa bademciğin alınması gerekir.

Yorumlar