KADIN

2.902 kez izlendi
5 / 2.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kanunda ayıplı mal ya da hizmetin çok uzun bir tarifi vardır. Ama tüketicinin bilmesi gereken; reklamlarında, ilanlarında ve tanıtım kılavuzlarında vaat edilen özellikleri taşımayan ya da bu özellikleri eksilten ve tüketicinin o maldan veya hizmetten beklediği faydayı azaltan ya da ortadan kaldıran, maddi, ekonomik ve hukuki eksikler içeren mallar ayıplı maldır. Hizmetler ise ayıplı hizmettir.

Dolayısıyla tüketici eğer bir mal aldığında, tanıtma kılavuzunda, ilanında, reklamında veya kullanım kılavuzunda taahhüt edilen özellikleri içermediğini görüyorsa, o zaman bu maldan beklediği fayda ortadan kalkmış olacağından, bu malı geri verebilir, bedelini isteyebilir, arızalanması halinde ücretsiz onarımını isteyebilir. Ya da ayıp oranında bedelden indirim talep edebilir.

Gizli olmayan bir ayıpsa 30 gün içerisinde, gizli bir ayıpsa yani kullanımla ortaya çıkıyorsa 2 yıl içerisinde bütün bu haklarını satıcıya, sağlayıcıya, ithalatçı, üretici, imalatçı, bayi, acente ve kredi verene karşı ileriye sürebilir.

Yorumlar