KADIN

64.519 kez izlendi
5 / 4.50 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Tatlı Tarifleri - Aşure Tarifi: Aşure yapımı zor gibi görünen, oysa ki yapımı gayet kolay bir tatlıdır. Yaklaşık 4 saatlik bir sürede pişirilir, bu nedenle yapımı zaman ister.

Aşure pişirirken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, buğdayının pişimi kolay olması ve çok iyi açılmasıdır. Bunun için de buğdayı bir gece önceden ıslatıp, kaynatıp, kapağını kapatarak bekletmek gerekir.

Kuru fasulye ve nohut ölçüsü de çok önemlidir. Bir su bardağı kadar alınan ölçüler, piştikten sonra yaklaşık 3 su bardağına yakın ölçüler olur.

Aşurede baldo pirinç kullanılırsa yarım su bardağı kadar, kırıklı pirinç kullanılırsa bir su bardağı kadar ölçü almak gerekir.

Aşure yapımında kullanılan taze meyvelerden elmanın pişmesi diğerlerine göre daha uzun sürecektir. Bu yüzden buğday ve pirinçten sonra eklenen tek malzemedir.

Kuru meyveler eklenirken dikkat edilmesi gereken husus, bir gece önceden yıkanıp kapların içerisinde suyuyla bekletilmesidir. Meyveleri dökerken kapta kalan suları da onlarla birlikte ilave etmek gerekir.

Kuru incir bir gece önceden doğranmalı, ufak bir tencerede bir bardak su ilavesiyle kaynatılır ve bir miktar pişirilir. Tencerenin kapağı kapalı halde sabaha kadar bekletilmelidir.

Aşureye şeker eklemeden önce su ilave edilmemelidir. Çünkü şeker aşureye sulu bir kıvam kazandıracaktır.

Bazı yerlerde aşureye yöresel olarak pekmez ilave edilmektedir. Tercihe kalmıştır, lezzet de katabilir. Ancak renginde kararma yapabilir, buna dikkat edilmelidir.

Yorumlar