KADIN

Apartmanda yaşayan hayvanlarla ilgili açılan davalarda süreç nasıl işler?

Furkan Akyol Furkan Akyol Avukat
4.877 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Aşırı gürültü, hijyenik sorunlar, çok fazla tüy dökülmesi, hayvanda var olan hastalık gibi durumlarda, sahibiyle konuşmak ve çözüm aramak mantıklı olacaktır.

Fakat uzlaşarak bir çözüm bulunamadığı takdirde, yasa koyucu bu hususları da düzenlemiştir. Apartman hayatını olumsuz bir biçimde etkileyen hayvanın tahliyesi için, sulh hukuk mahkemesine dava açılabilir.

Mahkeme öncelikle muhtemelen bir bilirkişi atayacak ve gerekirse apartmana gelerek iddia edilen rahatsızlığın tahliyeyi gerektirir ölçüde olup olmadığı konusunda bir keşif yapacaktır.

Bu keşifte eğer ki şikayet gürültü ise, bilirkişi başka bir dairede gürültü ölçümü yapacaktır. Bu ölçüm hayvanın tek bir anda çıkardığı sesle değil, belirli bir süre desibel testi yapma şeklinde olacaktır.

Diğer şikayetler konusunda da bilirkişiler iddia edilen şikayetlere, iddia edilen evcil hayvanın neden olup olmadığı ve bu apartman hayatına olumsuz duruma sokup sokmadığı konusunda tespitte bulunacak ve bu tespiti raporla mahkemeye sunacaktır.

Mahkemede kararını verirken bilirkişi raporunu dikkate alacak ve evcil hayvan apartman hayatını olumsuz etkiliyorsa tahliyesine karar verebilecektir.

Yorumlar