KADIN

Alzheimer hastalarının yakınları hastaya yardımcı olmak için nelere dikkat etmelidir?

Akın Akakın Yrd. Doç. Dr. Akın Akakın Beyin ve Sinir Cerrahisi Uzmanı
3.452 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Alzheimer hastasının başlangıç seviyesindeki şikayetler göz ardı edilmemelidir. Bu yüzden de hastanın bir an önce unutkanlık, adres kaybı, yakın hafıza, uzak hafıza kayıpları ihmal edilmemeli ve bu hastaların bir an önce hastaneye, nöroloji doktoruna başvurmaları sağlanmalıdır. Hastalığın orta ve ileri seviyelerinde fiziksel aktivitelerde ve muhakemelerde kayıp olduğu için hastaların yakınları da bu hayattan çok etkilenmektedir. Normalde kendi kendilerine yaşamını sürdürebilen bu hastalar, artık aile yakınlarının desteği ile yaşamlarını sürdürebilmektedir.

Alzheimer hastasının depresyona girmemesi ve toplumdan uzaklaşmaması için ailenin hastaya destek olması, onunla konuşması, aktif hayatını devam edebilmesini sağlaması, gerekiyorsa günlük hayattaki aktiviteleri beraber yapması önerilmektedir.

Alzheimer hastalarının aileleri bazen grup olarak bir araya gelir. Çünkü hastalığın paylaşılması ve yapılabileceklerin kendi aralarında tartışılması ile hem hastalığa olan direnç arttırılır hem de bilinç seviyesi arttırılır.

Yorumlar