KADIN

12.762 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Alkol vücudumuzda yağ gibi işlem gören bir maddedir. Aynı zamanda bir gramı da 7 kaloridir. Alkollü içeceğin alkol miktarı, kalori açısından çok önemlidir.

Örneğin; bir kadeh şarap yaklaşık 60-80 kalori arasında değişirken, rakı, viski gibi içeceklerin bir dublesi 250 kaloriye ulaşabilmektedir.

Fazla kalori alındığı için alkollü içeceklerin zayıflama diyetlerinde çok sık yer almamasını öneririz. Fakat kişi koşullar gereği ya da sevdiğinden ötürü düzenli alkol kullanıyorsa, en rahat tercih edebileceği alkollü içecek şaraptır.

Beslenme programında bir porsiyon meyve eksiltildiğinde, bir kadeh şarap eklenebilir. Kırmızı şarap antioksidan içeriği sebebiyle diğer alkollü içeceklere göre daha sağlıklıdır. Yapılan bazı bilimsel çalışmalarda kırmızı şarabın kansere karşı koruma sağlayabileceği ortaya çıkmıştır. Düzenli alkol kullanan birisinin tercih edebileceği içecek şaraptır.

Her ne kadar düşük kalorili bir alkollü içecek tercih edilse ve alkollü içecek light bile olsa, alkol vücutta yağ metabolizmasını durdurur. Düşük kalori alınsa da verilecek kilo yağdan değil kas ve su dokusundan gerçekleşebilir.

Zayıflama süresince alkol minimal tüketilmeli, mümkün olduğu kadar da tercih edilmemelidir.

Yorumlar