KADIN

19.974 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Son zamanlarda gitgide artış gösteren bir hastalık haline gelen alerjik nezle, koku alma duyumuzu ciddi anlamda etkileyen hastalıklardan bir tanesidir. Alerjik nezlesi olan veya saman nezlesi olarak bir hastalığa sahip olan insanlarda, herkesten daha geç kötü kokuları algılama mevcuttur. Bunun nedeni, koku almanın tamamen kaybolmaması, koku alma eşiklerinin değişmesidir.

Alerjik nezlede burun içindeki salgılar artar. Bu salgılar, burun içerisindeki koku alma hücrelerinin üzerinde bir tabaka oluşturur ve koku molekülleriyle koku hücrelerinin etkileşimi bozulur. O yüzden alerjik nezlesi olan kişiler daha sık koklama ihtiyacı duyarlar. Fakat daha sık koklama esnasında nefes alma hızları da değiştiği için, daha çok alerjeni burunlarına çekerler, bunları burunlarına çektiği esnada hapşırma, burun akıntısı gibi refleksler artmaya başlar. Böylelikle koku almanın azalması da artmaya devam eder.

Alerjik nezlede, mutlaka koku testlerinin yapılmalı, kişinin koku duyusunda azalma tespit edilmeli, koku alma duyusunda bozulma ve alerji birlikte tedavi edilmelidir.

Yorumlar