KADIN

2.979 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
İnsan bedeni üzerinde mikro sistemler üzerinden tanımlanmış akupunktur uygulamaları vardır. Mikro sistem, insan bedenindeki organların temsili olduğu tanımlanan daha küçük yapılardır. Burada en temel ve en yaygın kullanılan mikro sistem kulaktır. Bunun ötesinde kafatası, el, ayak, burun akupunkturu gibi alt sistemleri tanımlanabilir.

Kulak akupunkturu, anatomik olarak mantığı bilime en yakın aktarılabilen bir çeşittir. Bununla birlikte genel vücut akupunkturu denilen, vücuttaki noktalar üzerinden uygulanan akupunktur mevcuttur.

Kulak akupunkturunun mantığı, kulak derisinin sinirsel duyumunu toplayan sinirleri, insan bedeninde en yaygın organ fonksiyonlarını sağlayan sinirle aynı kökten beyne giriyor olmasıdır. Kulakta herhangi bir organla ilgili iğneleme yapıldığında, insan beyni bunu o organdan gelen uyaran gibi tanımlar ve tedavi bu mantık üzerinden çalışır.

Öte yandan diğer akupunktur örneklerinde iğne uygulamaları sıkıntılıdır. Bu nedenle günümüzde yaygın olarak masaj olarak uygulanmaktadır. Bu mantıkla refleksoloji denilen bir yöntem ortaya çıkarılmıştır.

Yorumlar