KADIN

19.542 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Akupunktur çok eski bir geçmişi olan, aku ile punktur kelimelerinin birleşmesinden oluşan geleneksel bir tedavi yöntemidir. Şu an bütün dünyada tamamen bilimsel olarak kabul edilmiş ve yaygınlaşmış bir tedavidir.

Akupunktur vücudun doğal mekanizmasını harekete geçirerek iyileşmeyi sağlayan bir tedavi yöntemidir. Akupunkturun geçmişi Çinlilere hatta daha eskilere dayanmaktadır. Bulunan verilere göre 5-6 bin yıllık bir geçmişi var.

Akupunktur son yıllarda bilimsel çalışmalar yapılarak oldukça popüler bir tedavi yöntemi haline geldi.

Akupunktur; Dünya Sağlık Örgütü, Amerika Ulusal Sağlık Örgütü tarafından bir çok hastalıkta tavsiye edilen bir tedavi yöntemidir. Türkiye'de de Sağlık Bakanlığı akupunkturu resmi bir tedavi yöntemi olarak yıllar önce kabul etti. Bu amaçla akupunkturu bir çok hastalığın tedavisinde veya koruyucu olarak kullanmaktayız.

Akupunktur en sık ağrı tedavilerinde, alerjik astımda, migren ağrılarında, zayıflama tedavilerinde, obezite, bağımlılık tedavilerinde, mide ve bağırsak sistemi rahatsızlıklarında ayrıca sinir sistemi rahatsızlıklarında kullanılıyor. Yalnızca bunlarla sınırlı değildir, akla gelen bütün rahatsızlıklarda akupunkturun kullanılma endikasyonu var. Gerek önleyici gerekse tedavi açısından.

Örneğin; bir çok ilacın kullanılmasının yasak olduğu gebelik döneminde, gebeliğin ilk 3 ayında Dünya Sağlık Örgütü ve Amerika Ulusal Sağlık Birliği, akupunkturu bir tedavi yöntemi olarak tavsiye ederler.

Alerjik bronşit, astım, bağımlılık tedavilerinde akupunktur özellikle tavsiye edilir. Akupunkturun kullanılma alanları tıp geliştikçe artıyor. Yeni çağla beraber yeni akupunktur uygulamaları ortaya çıkabiliyor. Tüp bebek uygulamaları da bunlardan birisi.

Yorumlar