KADIN

36.375 kez izlendi
5 / 5.00 - 4 Oy
Gönder Sitene Ekle
Akkase ebru yapmak için, öncelikle yapmak istediğimiz motifi, harfi, şekli, yazıyı ince bir neşterle oymak gerekir.

Elimde olan harfi öncelikle kesmem gerekecek. Kesme işlemi için, alta bir tane cam koydum ama kesme matı kullanmak bu işi yapmak için daha verimli olabilir. Çünkü cam, zaman zaman bıçağın kaymasına ve çok çabuk körelmesine sebep olur.

Bıçağı hiç kaldırmadan kağıdı camın üzerinde çevirerek kesme işlemine çalışıyorum. Kullandığımız bıçağın keskinliği çok önemlidir. Sık sık bıçağı değiştirmekte fayda vardır.

Kendimize ebrulu bir kağıt seçeceğiz, kesmiş olduğumuz kalıpları o kağıdın üzerine yapıştırıp, tekrardan ebrulayıp akkase ebruyu ortaya çıkartmaya çalışacağız.

Harfi ebru kağıdına yapıştırmak için sprey yapıştırıcı kullanacağım. Kullanılacak sprey biraz uzaktan tutulmalıdır. Yapılan çerçeve ile kağıttaki fazlalıklar kesilmelidir.

Bir battal ebrusu yaparak, yapıştırdığımız kağıdı ebrunun üzerine yatıracağız. Akkase ebru yaparken teknenin üzerine atılan boya miktarı çok önemlidir. Kağıdı söktüğümüz zaman çeşitli akmalar ile karşılaşabiliriz. Ebruyu yaptıktan sonra kurulayıp, kağıdı sökmek gerekir. Kullanılan yapıştırıcı suyla karşılaşınca kendisini bıraktı ve rahat rahat sökebilirim.

Yorumlar