KADIN

70.642 kez izlendi
5 / 3.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı, Rehberlik ve Araştırma Hizmetleri'nde (RAM) gerekli eğitsel değerlendirme ve tanılama yapıldıktan sonra, devlet nezdinde ve özel olarak başvurulabilecek kurumlar mevcuttur.

Devletin verdiği hizmetler bazında, İstanbul ilinde Beyazıt ilçesinde bulunan Beyazıt Ford Otosan İlköğretim Okulu başvurulabilecek kurumlar arasındadır. Her sene 24 öğrencinin alındığı bir okuldur.

Bunun dışında şu an sayıları altmışı geçmiş bulunan Bilim ve Sanat Merkezleri (Bilsem) vardır. Bilsem'ler, okullara devam eden öğrencilerin hafta sonu ek olarak gidebildikleri kurumlardır. Öğrenci burada eğitim hayatı boyunca özel bir eğitim alır. Proje çalışmaları yapılır ve az sayıda gruplar olmasından dolayı öğretmenlerle bire bir çalışmalar yapabilir. Bir öğretmen bir öğrenciye çalışabildiği gibi, en fazla 6 sayıda öğrenciyle çalışma yapılabilir. Burada özel olan durum gruplama yönteminin uygulanmasıdır. Benzer seviyede olan çocuklar bir arada olmaktadır. Aynı zamanda zenginleştirme modeli uygulanmaktadır. Müfredatın daha derin ve detaylı bir şekilde sunulduğunu görmekteyiz.

Başvurulabilecek bir başka yer, buna yönelik çalışma yapan özel eğitim kurumları ve kolejlerdir. Ailelerin aynı zamanda konuyla ilgili duyarlı çalışmalar yapan sivil toplum örgütleri, dernekler ve vakıfları da takip etmelerini tavsiye ederiz.

Yorumlar