KADIN

3.549 kez izlendi
5 / 5.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Aile terapisine duyulan ihtiyaç aslında eğer bir evlilikten bahsediyorsak evlilik öncesinde başlamasının son derece faydalı olduğu bir uygulamadır. Çünkü evlilik kararı iki ayrı yaşam senaryosunun kesiştiği ve bundan sonrasına da birlikte devam etmesine hedeflenen noktadır. Bu noktada kişinin evlilik kurumundan ne beklediğini ,bir ilişkiden ne beklediğini öncelikli olarak doğru anlaması, doğru tanımlaması ve bunu doğru olarak aktarıyor olması çok önemlidir. Aksi taktirde ilerleyen süreçte yaşanabilecek bir çok sorun vardır.

Kendisini tanıyan birey beraber olduğu kişiden de ne istediğini daha doğru biliyor olacaktır. Bunun için kendinizi tanımak birey olarak yaşamda ne istediğinizi bildiğiniz anda çok daha mümkündür. Bu sebeple bir ilişki başlamadan öncesinde, bir evlilik kararı almadan önce aile danışmanlığı desteğinin başlaması son derece doğru olacaktır.

Ne yazık ki toplumumuzda bireyler daha sıklıkla örneğin; su taşmaya başladıktan sonra, süt taşmaya başlayıp ocağa döküldükten sonra, yemeğin dibi tutup tenceresi yandıktan sonra bu desteği almak için uğraşmaktadırlar. Oysa o sırada mutfakta yangın vardır. Öncelikli olarak bireylerin bu yangın ortamında biz ne yapacağız şeklinde bu danışmanlık desteği için başvurmaları birincil anlamda çok doğru değildir. Çünkü yangın olduktan sonra asıl olan bir yangını söndürmektir.

Aile danışmanlığı desteğinde o aşamada alınan destek öncelikli olarak bu yangın ortamında bir sakinleşme sağlanması olmaktadır. Daha sonrasında çiftin başvuru sebebi olan sorunun doğru tespiti, doğru analizi ve aynı sorunu her iki tarafta aynı şekilde mi algılıyor, öncelikli olarak bu ortaya konur. Bakıldığında ortaya aynı sorunu koysanız da iki farklı pencereden bakıldığında her zaman sorun aynı şekilde görünmüyor olabilir.

İşte burada devreye bireylerin yetkinlik düzeylerinde geliştirici çalışmalarla birlikte aynı sorunu, aynı dille telaffuz edebilmek ve bunun beraberinde de çözüm konusunda da ortak doğrularla hareket etmek beraberinde gelmektedir. Aile danışmanlığı desteğinde, bireylerin daha sağlıklı daha mutlu bireyler olması önceliktir. Çünkü birey sağlıklı bir şekilde mutlulukla tanıştığında kendisini daha iyi tanıyacak, kendisini tanıyan birey bir başkasını da daha doğru yorumlayacaktır. Bu da ilişkisini de beraberinde daha doğru yorumlamasını sağlayacaktır.

Yorumlar