KADIN

3.639 kez izlendi
5 / 5.00 - 3 Oy
Gönder Sitene Ekle
Aile terapisinde amaç öncelikli olarak bireylerin kendilerini daha iyi tanımalarının sağlanmasıdır. Çiftler ağırlıklı olarak aile terapisti için genelde bir sorun olduğunda danışmanlık desteği almayı uygun görüyorlar. Oysa bir sorun yaşanmadan da bireyin kendisini daha iyi tanıması, kendisini tanıyan bireyin beraber olduğu eşini daha iyi anlaması asıl olarak hedeflenen olmalıdır.

Aile terapisinde, eşlerin aralarında yaşadıkları iletişim sorunlarının çözümü öncelikli olarak hedeflenen olacaktır. Ortada bir iletişim sorunu olduğunda bu iletişim sorununu öncelikli olarak her iki birey tarafından da kabulü önemlidir. Bir sorun olduğunun kabulü bu sorunun çözümü açısından da öncelikli olarak birinci adımdır.

Sorunun tespiti, sorunun kimden yada nasıl ortaya çıktığının belirlenmesi, bu konuda nasıl hareket edileceğinin ve neler yapılmasının doğru olacağının ortaya konması, aile terapisinde atılacak adımlar olacaktır.

Danışmanlık desteği alan çiftlere hiçbir zaman şunu yapın, bunu yapın, şu doğrudur ya da bu doğrudur şeklinde bir yönlendirme aile danışmanlığı desteğinde asla söylenmez. Aile danışmanlığında bireyin kendi yetkinlik düzeyinde bir artış sağlanarak hem o an için yaşanan bir sorunu, hem de gelecekte yaşanabilecek olası sorunların kendi kendilerine çözümlerini de üretmeleri adına çiftlere sağlanan destektir.

Yorumlar