KADIN

16.547 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Kestirdiğimiz tahtaları burada tabi yuvarlak çubukları kullanacağız.Bunları da herhangi bir yapı markette bulabilirsiniz.Yalnız bunlar tek parça halinde satılmıyor.100 cm olarak satılıyor. Siz bunları istediğiniz yükseklikte kestirebilirsiniz.Ben 14 cm kestim.Bunları monte edeceğim ahşap da 1.8 kalınlığında, 17 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde ahşaplar.

Burada yapmamız gereken iş şu; ilk önce yuvarlak tahtaları deleceğimiz yerlere kurşun kalemde birer işaret atıyoruz.Ben sizin için örnek olsun diye tekli versiyonunu yapacağım.Siz daha sonra isterseniz bunun 30cm-40cm dörtlüsünü altılısını da yapabilirsiniz.İsterseniz üstüne bir kat daha çıkabilirsiniz.
Ben işaretledim.Aynı şekilde parelelliği bozmadan yan tarafı da işaretliyorum.Arasına bir tabak gireceği için arasına bir tabak girebilecek kadar mesafe bırakıyorum ve orayı da işaretliyorum. Yine paralelliği bozmuyorum yan tarafı da işaretliyorum.
Şimdi işaretleme işlemlerini bitirdik.Burada akülü vidalamaya ihtiyacımız var ya da matkap olabilir.Bunların genişliği şuanda 8 mm o yüzden 8 mmlik bir matkap ucu kullanalım.Burada gönye şu işe yarayacak;burada açacağımız deliklere bu yuvarlak ahşapları yerleştireceğiz.Delikleri ne kadar düz açarsak ahşaplar o kadar dik durur. O yüzden de gönyeden yardım alalım.

Şuradaki hizayı bozmadan, çok da bastırmadan yuvarlakları yerleştireceğimiz ahşabı delmeye başlayalım.

Birinci deliğimizi hemen açtık bu kısımları daha sonra zımparayla temizleyeceğiz.Şimdi kısaca ilk örneği görelim.Şimdi diğer deliklerimizi de açacağız.Ortalıyorum ve gönyeyi alıyorum.
Şimdi dört tane delik açtık. Bu deliklerde kalan kaba çapakları 120 numara zımparayla temizleyelim.Aynı şekilde alt kısmı da temizleyelim.

Üsteki delikleri açtık şimdide yanlardan birbirini tutsun diye yanlara delikler açacağız.Yine hizayı bozmadan hizalıyorum birbirine paralel olarak.Yine sarjlı vidalamamı alıyorum.
Yandaki delikleri de açtık.Yine oradaki çapakları da siliyoruz ve temizliyoruz.Delme işlememiz tamam şimdi yapıştırıcımızı alıyoruz.Yanlara temas edecek şekilde yapıştırıcımızı ahşaba sürüyoruz ve içine geçiriyoruz.Aynı şekilde diğer taraflara yapıyoruz.Bu uygulamada yüksekliklere dikkat edelim.Şimdi dörtlüleri birleştirdik.Şimdi de sağa sola kaymasın diye yanlardan birleştireceğiz.Yine yapıştırıcı kullanıyoruz.

Yanlardan bastırdık ve 15-20 sn donmasını bekliyoruz.Yapıştırıcılarımız dondu,şuanda ahşap tabaklığımız kullanıma hazır.Ben sadece deneme versiyonu olarak bunun tekli halini yaptım.Uygulamasını size göstereyim.Siz bunun isterseniz altılı,yedili,onlu, onikili örneğini tahtaları uzun tutarak yapabilirsiniz.Uzun tutarak istediğiniz uzunluktaki versiyonunu yapabilirsiniz.

Burada dikkat etmemiz gereken şey bu ürün sürekli temas edeceğinden dolayı çok iyi verniklemeli ve cilalamalıyız.Buna gerekiyorsa dört kat vernik atılmalı ve üstüne de kurudukdan sonra birer kat ikişer kat cila sürebilirsiniz.Yirmidört saat kuruma süresi bittikten sonra ürünü rahatça kullanabilirsiniz.

Yorumlar