KADIN

Ağız kokusu yaşamamak için nelere dikkat etmek gerekir?

Sibel Öznur Örsal Dr. Sibel Öznur Örsal Diş Hekimi
9.615 kez izlendi
5 / 4.00 - 1 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ağız kokusu sorunuyla karşılaşmamak için yapılacak olan sağlıklı yaşamak ve iyi gıdalarla beslenmektir.

Tabii ki soğan ve sarımsak iyi gıdalardır, onları yedikten sonra toplum içerisinde çok yer almayacağımız hafta sonlarını tercih etmek, alkol ve sigara tüketiminde dikkatli olmak en başta yapılması gerekenler.

Diş bakımı olmazsa olmaz bir faktördür, dişini fırçalamayan ve dişinde çürükle gezen bir kişinin ağız kokusu şikayetinin farkında olması da beklenemez. Çünkü diş kanamasını ciddiye almıyorsa ağız kokusunu da ciddiye almaz. Dolayısıyla sağlığımızı, dişlerimizi ve bütün organlarımızı ciddiye almak bu konuda atacağımız en önemli adımdır.

Ağız kokusuna sebep olan en önemli olaylardan biri diş fırçalamasının yanlış yapılmasıdır. Yanlış dendiğinde kişiler bu yanlışın ne olduğunu pek algılamamaktadır.

Birinci yanlış sürenin çok kısa tutulmasıdır. 20 saniyede ve konsantre olmadan yapılan fırçalama etkili olmamaktadır. Diş fırçalıyorsak o süre zarfında sadece dişlerimizi düşünmeliyiz.

En az 1 dakika, her dişin iç ve dış yüzeyinden fırça geçecek şekilde detaylı fırçalandıktan sonra, fırçanın temizlemediği ara yüzeyler için muhakkak diş ipi, ara yüz fırçası, ağız duşu gibi aparatları kullanmak zorundayız.

Çünkü dişler bizim için çok önemli organlardır. Hayatımızı hem sosyal hem de sağlık yönünden etkilemektedir. Günde en az 2 dakika ayırmak dişlerin hak ettiği bir zamandır.

Yorumlar