KADIN

7.293 kez izlendi
5 / 0 - 0 Oy
Gönder Sitene Ekle
Ağız kokusu dünya popülasyonunun çoğunu rahatsız eden ve karşı tarafın kişinin kendisinin de hissettiği kötü nefes kokusudur.

Kişi konuştuğu zaman öncelikle kendine gelen, daha sonra da karşı tarafı bazen çok yoğun şekilde rahatsız eden kötü koku insanları olumsuz yönde etkilemektedir.

Ağız kokusunu iki grup halinde sınıflamak doğru olacaktır. Fizyolojik ve patolojik başlıkları altında toplayabiliriz. Fizyolojik ağız kokusu, yediğimiz gıdalar, tükettiğimiz içecekler ve bunların yarattığı yaklaşık 72 saat süren ve özellikle sabahları yoğun bir şekilde hissedilen kokudur. Bir gün önce yenilen soğan ve sarımsaklı gıdalar, alkol, sigara gibi etkenlerin yarattığı kokudur.

Patolojik ağız kokusu bir hastalığın bulgusunu gösteren ağız kokusudur. Öncelikle diş ve ağızdan kaynaklanan hastalıklardır. Bunu takiben bademcik, akciğer hastalıkları, mide gibi rahatsızlıkların da bulgusu ağız kokusu olarak yansımaktadır.

Sabah oluşan koku çoğu zaman normal olarak kabul edilir. Kişinin diş etlerinde bir sıkıntı ve çürükler yoksa, ağız içerisinde oluşan koku dil üzerinde biriken bakteriler ya da gıda kaynaklı olabilir. Hemen hemen her insanda görülebilir.

Sabah kalkınca yapılması gereken diş fırçalamaktır. Çünkü gece boyu diş yüzeyini kaplayan bakteri plağı orada bir koku salmaya başlamıştır. Kahvaltı etmeden önce dil ve dişler çok iyi fırçalanırsa bu koku ortadan kalkacaktır.

Yorumlar