Saç Kesimi ve Saç Kesim Teknikleri

Saçlarınız kesilirken  bir makas  ustura yada ara makası kullanılır… ama biliyormusunuz ki sadece sıradan bir saç kesme makası 50  liradan 2000  liraya kadar fiyatlarla alıcı bulmaktadır..

Ve bu makaslar japonyada "samuray kılıcı " yapan ustaların ellerinden veya  Almanların makas  fabrikalarıyla dolu "solingen" şehirinden çıkmaktadırlar.. Asıl önemli olan sıradan bir makas ile  yeni geliştirilen bilimsel teknikler sayesinde tam  8 değişik şekilde "makas vuruş tekniği" geliştirilmiştir.. Diğer  detaylara girsem iyice  şaşırırsınız  kısaca bilgilendirmek isterim …..

Ülkemizde  meslek liselerinde  saç tasarım eğitimleri verilmektedir istanbulda bunlardan bazıları .. Neriman İrfan Akça Çıraklık Eğitim Merkezi..Rüştü Uzel kuaför Meslek Lisesi, Maltepe kuaför meslek lisesi bulunmaktadır..
Dünyanın değişik şehirlerinde yaşayan binlerce kuaför  sadece kağıt üzerinde bile  keseceği saçı ortak bir anlatım dili ile birbirlerine  hiç saça dokunmadan anlatabilirler. Bunun adına  uluslararsı dilde  "pivot point" kesim tekniği denilmektedir.. Sadece konuşarak bile ben başka bir kuaföre  nasıl saç kestiğimi anlatabilirim.. Nasıl mı?

* Ense odak noktasından 45 derecelik açılarla  nokta kesimi yaparak saç kesimine başlayıp,  tepede at nalı ayrımınının tüm saçları paralel makas darbeleriyle kafa tasına  tam dik ayırarak kestim..Ardından kanal kesim tekniği ile  hatları birbirine kaynaştırdım  "……….dediğimde  pivot point eğitimi alan bir  kuaför  arkadaşım ne dediğimi anlayabilir.. İlker Yavrutürk Kuaför salonumuzda çalışan personelimizin tamamı bu eğitimleri tamamladıktan sonra salon kesimlerimize geçebilmektedirler. Özellikle  hiç ustura ve ara makası kullanmadan kesilen yeni nesil saçlar  kafa yapısına tıpkı bir kıyafet gibi oturtulabilir ve kullanıcı FÖN ÇEKTİRMEDEN  rahat ve  kolay şekil alan saçlara sahip olabilir.. Aslında  saç kesim teknikleri tıpkı taş devrinden tekerleğin bulunması dönemine geçiş gibi evrim geçirmiştir..

Yüze göre saç kesim dönemi

Önceleri,  yüz tipine  uygun saç kesilirdi ve geniş yüz hatları daraltılırdı.. Elbette berberlikten kuaförlüğe geçişte çok önem taşıyan bir  tekniktir..

Saça göre saç kesimi

İşte bu dönemde saçlar eğer kıvırcıksa yapılması gereken en önemli şey  saçın kuruduktan sonr nasıl şekil alacağnın tespit edilmesi tüm hesaplamaları bu veriye göre değerlendirilmesi  dönemidir..böylece fönsüz şekil alan saçlar dönemi başlamıştır..

Ve şimdide  kafa tasanın yapısına göre saç kesim dönemi.

Günümüzde  fark edildi ki yüz tipi, saç karakteri saçın kolay şekil almasına  yardımcı olsada yetersiz kalıyor  artık  kafatasındaki  girinti çıkntılar  ensenin  ovalleşme çabası ve alın çizgisinin farklılıklarının da dikkate alınarak gerekli saç tasarımı yapılabilmesi için 8 değişik makas atış tekniği uygulanmalı ve ayrıca saç kurutulduktan sonrada saç kesimine devam edilmeli saç uçlarına mutlaka gerekli dokular kazandırılmalıdır..

Bunlar için bir saç tasarım ekademisi açılmalı  ileri derecede kuförlük okulların bu eğitimi tüm saç tasarımcılarına öğretmelidir..

Dünyada 7  ayrı saç tasarım akademisinde eğitimler aldıktan sonra  babamın da vermiş olduğu temel eğitimimi tüm bu tekniklerle harmanlayıp KENDİ SAÇ TASARIM AKADEMİ Mİ AÇIYORUM ..

Adı..Yavrutürk sAÇ tASARIM aKADEMİSİ..

ilk öğrencilerim İran ve  Azerbeycan’dan geldiler bile.. Milli eğitim bakanlığından gerekli izinler  yakında  tamamlanıyor ve  bu akedimiden faydalanan herkesin sertifikası  ülkem içerisinde  geçerli olabildiği gibi avrupa birliğine bağlı ülkelerde de geçerli oluyor..

Sizde saç kestirirken bu sertifikayı soracaksınız … Ülkemde  bu mesleğe gönül veren herkes  bu eğitimden faydalanacak ve  kalfalık sınavları na yada ustalık sınavlarına girerken gerekli yasal koşullları akademimizden kolayca sağlayacak..

Saç tasarımın dünya standartlarının üzerine çıkan türk kuaförleride  ellerinde  belgeleriyle  her yerde mesleklerini icra edebiliecek..

Ev hanımları yada saç kesimine meraklı okurlarımız dahi bu eğitimlerden faydalanacak … Eskişehir, Diyarbakır veya Antalya fark etmez  herkesin bu eğitimi alması için gerekli ihtiyaçlar tarafımızdan karşılanacak kalacak yeriniz  İstanbul geziniz ve  eğitiminiz mükemmel  geçecek..

Prag,Paris, Roma,New York eğitim aldığım her bölgede tecrübelerimi sizlere sunmak için biriktirdim…

Saç kesimi ciddi bir iştir….dalgaya gelmez…:))

Saygılarımla
İlker Yavruturk
yavturki@mynet.com
0216 302 04 37


Makale Okuyucu Puanı: 6/10       Oy sayısı: 23

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN