Öksürük KOAH Belirtisi Olabilir

KOAH dünyada en önemli dördüncü ölüm nedeni olarak tahmin edilmektedir. Dünya Sağlık Örgütü tahminlerine göre 2000 yılında KOAH nedeniyle dünyada 2.74 milyon kişi hayatını kaybetmiştir. Türkiye’de yaklaşık 3 milyon KOAH’lı hasta bulunduğu ve KOAH’ın 5. ölüm nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

İstanbul Özel Hizmet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ayfer Utku Savaş KOAH hastalığı hakkında bilgi verdi.

KOAH hastalığının kamuoyu tarafından fazla bilinmiyor olması hastaların çok azının teşhis edilmesine ve teşhis edilenlerin de çok azının uygun tedavi almasına neden olmaktadır.

KOAH nedir?
Kronik Obstruktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığı (KOAH) ilerleyici ve tam olarak geri dönüşümü olmayan bir akciğer hastalığıdır. KOAH'ın en sık görülen özelliği, akciğerlere giren ve çıkan havayı nefes darlığına neden olacak derecede kısıtlayabilmesidir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalarda başlıca yakınmalar öksürük, balgam ve eforla nefes darlığıdır. Bu hastalıkta havayolları daralır, solunum güçleşir. Hastalık ilerledikçe kişinin hayat kalitesi de düşer. İleri evrelere erişmiş KOAH vakalarında hastalar harici oksijene ve mekanik nefes alma cihazlarına ihtiyaç duyabilir.

Risk faktörleri nelerdir?

KOAH için en önemli risk faktörü sigaradır. KOAH vakalarının %90'ının ana sebebi sigaradır. Sigara içen bir kişinin KOAH'tan ölme riski sigara içmeyen bir kişiye oranla 10 kat daha fazladır. Pipo, puro ve birçok ülkede yaygın olan tütün tüketiminin diğer yolları da risk faktörüdür. Yalnızca sigaranın aktif içimi değil pasif maruziyet de solunumsal yakınmalara ve KOAH gelişimine katkıda bulunur. Diğer nedenleri; iş yeri ortamındaki tozlar ve kimyasal maddeler ve iyi havalanmayan evlerde yemek pişirme ve ısınma amacıyla kullanılan bitkisel ve hayvansal yakıtın yol açtığı (sac, tandır, kuzine gibi) iç ortam hava kirliliğidir. Erken çocukluk döneminde geçirilen solunum hastalıkları akciğer fonksiyonlarında azalmaya neden olarak erişkin dönemde solunumsal yakınmalarda artmaya yol açabilirler.
Makale Okuyucu Puanı: 5/10       Oy sayısı: 15

SON YORUMLAR

MOBİL’DE MYNET KADIN